Інвестиційні здобутки і боргові проблеми Прикарпаття

Минулого тижня відбулася колегія Івано-Франківської ОДА, присвячена розгляду важливих питань з життя краю. Зокрема, учасники колегії, а це керівники ОДА та обласної ради, структурних підрозділів ОДА, голови райдержадміністрацій і міськвиконкомів, заслухали питання про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку і бюджету області за дев’ять місяців 2016 року, а також інформацію про заходи з легалізації заробітної плати в області, соціальний захист демобілізованих військовослужбовців, учасників АТО.

Результат пошуку зображень за запитом "ода івано-франківськ"

 

Доповідаючи про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку області, директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Жанна Табанець називала багато цифр, але ми зупинимось лише на окремих із них. Зокрема на тому, що протягом року область займала 1-6 місця за обсягами виробництва продукції сільського господарства на 100 гектарів сільськогосподарських угідь, темпами зростання обсягів експорту товарів, обсягами капітальних та іноземних інвестицій у розрахунку на особу, обсягом зданого в експлуатацію житла, темпами погашення заборгованості із виплати заробітної плати. За її словами, впродовж року в економіку області надійшли інвестиції із 50 країн світу на суму 847 млн. доларів США. Що стосується внутрішніх інвестицій, то їх було вкладено близько 4,5 млрд. грн.
Йшлося також і про заходи з енергозбереження, і про найбільші за останні 25 років обсяги виконання робіт з ремонту та відновлення доріг, на що з Державного бюджету було спрямовано 984 млн. грн., з місцевих — 240 млн. грн. та з Державного фонду регіонального розвитку — 91,5 млн. грн. Як наслідок, вважають чиновники, збільшилася кількість туристів, котрі відвідали Прикарпаття, до 2,2 мільйона осіб. Лише туристичного збору було отримано за цей рік на 50 відсотків більше від торішнього показника.

Але, зрозуміло, туристи витрачають тут значно більше коштів на проживання, харчування, отримання необхідних послуг. 
Коли зайшла мова про виконання бюджету області, то особливу увагу учасники колегії звернули на погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Нині дуже актуальною ця проблема є у сфері охорони здоров’я. Як з’ясувалося, у районах по-різному поставились до вирішення цього питання, бо коли окремі з них понад половину коштів, отриманих від перевиконання місцевих бюджетів, спрямовували на ці потреби, то були й такі, які обмежились лише 5-15 відсотками.
Голова обласної ради Олександр Сич на колегії ОДА звернув увагу і на таку проблему, яка може постати після введення з початку наступного року мінімальної заробітної плати на рівні 3 200 гривень, як зрівнялівка. За його словами, цілком може скластись ситуація, що рядовий техпрацівник отримуватиме заробітну плату, яка мало чим відрізнятиметься від зарплат керівників, маючи при цьому абсолютно різні обов’язки і відповідальність.
Дотичною до  порушеної О. Сичем проблеми була і доповідь керівника ГУ ДФС в Івано-Франківській області ірини Столярик про те, що з початку року податківці разом із представниками інших контрольних органів легалізували майже 1 700 найманих осіб. Втім, для того, щоб зрозуміти всю глибину проблеми, назвемо лише кілька цифр із доповіді. Отже, за словами І. Столярик, в області офіційно працюють близько 217 тисяч осіб, а ще 48 тисяч оформлені як фізичні особи-підприємці. Зрозуміло, що попри те, що з області чимало людей виїжджають на заробітки за кордон, такі дані свідчать і про приховування реальної зайнятості. і це незважаючи на посилену нині відповідальність за неоформлення найманих працівників. Додамо також, що при нарахуванні субсидій офіційно незайнятим особам, державну допомогу призначають нині з врахуванням того, що вони нібито отримують дві мінімальні зарплати. Важко назвати цей підхід справедливим, адже держава таким чином офіційно визнає, що громадяни її обманюють, вказуючи власні доходи, або ж свідомо сама обманює громадян, рахуючи їм неіснуючі прибутки. Втім, проблема ця лише загостриться після того, як мінімальну зарплату буде встановлено на рівні 3 200 гривень. Як зазначали учасники колегії, фактично всю роботу з легалізації зарплати у такому разі доведеться розпочинати з нуля у ще більш складних умовах.
Україна вже не перший рік воює. Тож надання допомог та пільг учасникам АТО і членам їхніх сімей, сім’ям, рідні яких загинули під час проведення АТО, нині стосується дуже багатьох. З цього питання доповідав на колегії заступник директора департаменту соціальної політики ОДА Віталій Яворський. На згадані потреби виділяють значні кошти — понад 8 млн. гривень лише цього року. Втім, проблеми залишаються все тими ж. Це і виділення земельних ділянок учасникам АТО (наразі із 5 248 осіб, які звернулись з цього приводу, оформили відповідні права на ділянки лише 778 осіб, решта або перебувають у процесі оформлення, або отримали відмови чи мають інші проблеми). Додамо до цього, що фактично кожен четвертий із бійців, які захотіли отримати земельну ділянку, звернувся з цього приводу до міської влади івано-Франківська.
Голова ОДА Олег Гончарук підкреслив, що нині «обласна влада та органи місцевого самоврядування мають в повному обсязі забезпечити виконання зобов’язань щодо соціальних гарантій учасників АТО».
Ще однією болючою темою для краю є визнання бійців-добровольців. Наша область першою в Україні розпочала визнавати їх учасниками бойових дій на місцевому рівні. На Прикарпатті 74 особам уже видано відповідні посвідчення. За словами заступника голови облради Василя Гладія, ці бійці уже звертаються за призначенням певних пільг. Тож він нагадав про потребу передбачити відповідні кошти при формуванні обласного та місцевих бюджетів.
Додамо, що під час колегії ОДА крім названих питань, було вручено державні нагороди, розглянуто підсумки організованого відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2016 року, а також звіт про роботу начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Володимира Федорака щодо виконання загальнообласних програм розвитку галузі.


Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Інвестиції: