«Піджаків» зодягнуть в однострої. Випускників військової кафедри ІФНТУНГу призвуть до війська

До військкомату зайшов кремезний чоловік з претензіями. Його синові надійшла повістка. Це, до речі, була третя хвиля мобілізації. Звісно, повістка не означала, що юнака обов’язково заберуть до війська. Автор цих рядків і став свідком тієї сцени, бо саме проходив комісію. Військовий комісар запитав прізвище, попорпався в паперах і сказав обуреному відвідувачеві:

 

Результат пошуку зображень за запитом "присяга в іфнтунг"

— Все правильно, ваш син закінчив військову кафедру, отримав офіцерське звання, склав присягу захищати Батьківщину...
— А я що, вчив сина, платив за це гроші, щоб він на війну йшов? Я його в органи (мається на увазі правоохоронні) «засуну», — не вгавав чоловік, котрий так само не мав наміру йти обороняти свою країну з причин, як сам пояснив, високого тиску.
— Самі знаєте, як розвалювали наші Збройні сили. В державі відбулася підміна цінностей, і такі поняття, як патріотизм, честь і гідність офіцера, знівелювалися, — коментує виконувач обов’язків військового комісара полковник Олександр МУЗИЧЕНКО.
Відразу вступаю з ним у дискусію, бо принаймні на прикладі добровольчих батальйонів видно, що патріотів у нас не бракує.
— Авжеж, їх дуже багато. Я не кажу загалом. Тут потрібно встановити чітку межу, — погоджується Олександр Григорович. — І кому, як не мені, це знати. Можна хоча б пригадати, скільки добровольців зверталися до військкоматів на початку війни. На жаль, є й інша категорія. І, зазначу, дуже образливо, навіть боляче, коли такі особи, намагаючись виправдати себе, своє боягузтво, говорять про тих, хто не уникав призову, мобілізації, — «та вони дурні». І серед тієї категорії були і є батьки, котрі платили за навчання своїх дітей на військових кафедрах не для того, щоби вони опанували військову професію, а щоб, як ви сказали, «засунути» на якусь хлібну посаду в правоохоронні органи чи просто уникнути після закінчення навчального закладу призову на строкову службу. Ніхто не думав, що настане час, коли доведеться захищати державу, в чому і присягалися випускники військових кафедр, отримуючи офіцерські звання.
- І такий час настав.
— Зазначу, що оця первинна командна ланка — на рівні командира взводу, роти, батареї — завжди була в дефіциті, а в нинішній ситуації це питання загострилося, і йдеться не тільки про заповнення, так би мовити, вакансій, а про наявність в наших Збройних силах фахових, підготовлених командирів, від яких дуже багато залежить. Можна розробити блискучу військову операцію, але якщо командир взводу чи роти не зможе повести за собою людей, виконати поставлене завдання, то це може призвести якщо не до її зриву загалом, то до зайвих втрат. Отож і постало питання, ким закрити цей дефіцит. Було декілька варіантів. Перший — за рахунок офіцерів, які пішли на контрактну службу, другий — мобілізацією. Та зупинилися на третьому — призові офіцерів запасу, які закінчили військові кафедри, але реально в армії не служили. Така практика існувала й раніше, її тепер просто відновили. Таких осіб, віком до 43 років, призиватимуть на 18 місяців. Спершу вони проходитимуть курси терміном до трьох місяців при вищих навчальних військових закладах, а потім їм розподілятимуть у частини. Після демобілізації їх зараховуватимуть до резерву і коли, не дай Боже, виникне така ситуація, що доведеться оголошувати воєнний стан, матимемо підготовлених командирів, на відміну від 2014 року. Тоді мобілізовували офіцерів запасу і не всі з них виявилися готовими діяти в реальній ситуації. Просто не були підготовлені. Може, теорію знали добре, а на практиці повести за собою людей не могли.

- Мимоволі пригадав  випадок, здається, про нього розповідали в програмі «Хоробрі серця», коли відстрілялися артилеристи і один з командирів вивів свою батарею з позицій, а другий чекав на це наказу «зверху», та в результаті дочекався ворожого обстрілу. Серед бійців були серйозні втрати. Зрештою, наскільки мені відомо, тих офіцерів запасу, яких нині призиватимуть, в зону АТО посилати не будуть?
— Тільки якщо хтось зголоситься сам. До речі, у нас були випадки, коли мобілізовані офіцери, котрі з огляду на обставини або взагалі не потрапили до зони АТО, або несли службу на другій чи третій лініях оборони, виявляли бажання бути на передовій. Для тих, кого призиватимуть тепер, є два шляхи.

Або пишеш відповідний рапорт і дослужуєш у зоні АТО той термін, котрий залишився до демобілізації, або підписуєш контракт і йдеш воювати. А так призовники після проходження курсів нестимуть службу в місцях постійної дислокації своїх частин, на полігонах тощо.
— Скільки офіцерів запасу планують призвати з нашої області?
— Такої рознарядки ще немає. Ми просто повідомляємо, що найближчим часом проводитимуть такі заходи, роз’яснюємо їх необхідність та інші моменти, які можуть цікавити населення.
Юрій МУХІН, старший офіцер Івано-Франківського облвійськкомату по роботі з особовим складом:
— Хочу наголосити, що на час нашої розмови рішення про призов офіцерів запасу ще не прийнято. Річ у тім, що у нас ухвалено зміни до законодавства України щодо вдосконалення порядку проходження військової служби. Відповідно до них певні категорії військовослужбовців набули права на звільнення. Зокрема, ті, хто, наприклад, уклав трирічний контракт ще до запровадження особливого періоду. і хоча номінально термін дії їх контракту закінчився, проте у зв’язку з особливим періодом його продовжили. З прийняттям змін такі особи, якщо вони прослужили понаднормово
18 місяців, можуть звільнятися. Так само й військовослужбовці, котрі пішли на контракт уже під час дії особливого періоду та прослужили 24 місяці, теж мають таке право. Отож потрібно порахувати, скільки внаслідок цього буде звільнено, в цьому разі говоримо про офіцерів, а скільки захоче підписати новий контракт. і після таких підрахунків уже можна буде вийти на приблизну кількість офіцерів запасу, яких потрібно призвати. Поки що можу сказати тільки одне: з лютого вищі військові навчальні заклади мають бути готові прийняти на курси до чотирьох тисяч призовників.
— Цифра вражає.
— Підраховано, що кожного року військові кафедри наших вишів випускають від 9 до 10 тисяч осіб. А загалом в Україні, за неофіційними підрахунками, є кілька сотень тисяч офіцерів запасу призовного віку. Отже, вибирати і працювати є з ким.
 — А івано-франківська військова кафедра готує фахівців, котрі тепер потрібні в армії? і чи призиватимуть випускників медуніверситету?
Олександр МУЗИЧЕНКО:
— Як і командирів первинної ланки у Збройних силах відчувається брак медичного персоналу, тож думаю, офіцери запасу з медуніверситету також потраплять під призов. Що стосується інших спеціальностей, то у нас готують командирів підрозділів для механізованих бригад, фахівців служби паливно-мастильних матеріалів (ПММ). Це на базі Національного технічного університету нафти і газу. Хочу зауважити, що для нормального функціонування частини служба ПММ є дуже важливою. і коли я перебував у зоні АТО, то чув доволі схвальні відгуки про випускників іФНТУНГ, котрі там  служили, рівень їхньої підготовки оцінюють як високий.
Юрій МУХІН:
— Варто відзначити ще один момент, який стосується випускників Прикарпатського національного університету. На військовій кафедрі вони можуть отримати одну спеціальність, а за цивільною професією — бути педагогом чи психологом. Обидві вони також потрібні в армії, бо йдеться про фахівців з роботи з особовим складом. Таким чином, людина може служити за своєю цивільною спеціалізацією.
— Ви, кадрові військові, називаєте офіцерів запасу не зовсім компліментарно «піджаками».
— Що є, то є, однак хочу зазначити, що «піджаки», особливо на початках війни, показали себе подекуди краще, ніж кадрові офіцери, яких у військах не було вже й так багато, особливо коли йдеться про командирів первинної ланки. А в добровольчих батальйонах — і поготів.
— А в матеріальному плані між «піджаками» і кадровими офіцерами буде якась різниця?
— Думаю, перші навіть виграють. Бо на час служби матимуть таке саме фінансове забезпечення, як і кадрові офіцери, відповідний соціальний пакет тощо. За ними, згідно з вимогами законодавства, мають зберігати робоче місце та нараховувати їм середньомісячну зарплату.
— Коли поширилася інформація про призов офіцерів запасу, то, як писали деякі ЗМІ, в тому середовищі розпочалася паніка. Переконаний, ситуацію явно утрирували, хоча, незважаючи на третій рік війни, ми просто морально не звикли до цього.
— Тут немає нічого нового. Призов офіцерів запасу на військову службу було передбачено відповідними законодавчими актами, виданими у 1992-му та 2008 роках. інша річ, що це здебільшого залишалося на папері. В умовах скорочення, а потім — й прямого розвалу Збройних сил України, й кадровим військовим не було де служити, а про запасників ніхто й не думав.
— Веду до того, що, очевидно, випадки ухилення від призову будуть, як їх маємо при звичайному призові на строкову службу. Тільки тут, як на мене, є суттєва різниця. Адже офіцер запасу, ухиляючись від призову, не тільки порушує конституційний обов’язок громадянина захищати державу, а й військову присягу. Отже, покарання може бути більш суворим.
— Ми вже наводили цифри офіцерів запасу в Україні, тож буде з кого вибирати. Насамперед працюватимемо з тими людьми, котрих називаємо вмотивованими. інакше кажучи, котрі хочуть служити або принаймні усвідомлюють, що повинні з честю виконати свій обов’язок. Повірте моєму досвідові, таких не бракуватиме. Що стосується відповідальності тих, хто ухилятиметься від призову, то це вже питання до правоохоронних органів, суду, але, думаю, що порушення присяги справді може бути розцінено як обтяжувальна вину обставина.

Резервісти

— Так само з деякого непорозуміння починався призов резервістів, особливо формування оперативного резерву першої черги. Тепер начебто особливих проблем з цим не виникає.

Олександр МУЗИЧЕНКО:
— Ще раз повторю мету створення, зокрема, оперативного резерву першої черги. Як неодноразово підкреслювали міністр оборони України та начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних сил України, нам надзвичайно важливо не втратити для Збройних сил людей, котрі мають бойовий досвід. На законодавчому рівні це визначено ст. 17 Конституції України, Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Указом Президента від 18 травня 2015 року «Про внесення змін до Положення про проходження громадянами служби у військовому резерві ЗСУ». Згідно з указом, демобілізованих бійців зараховують до оперативного резерву першої черги. Винятком може бути тільки стан здоров’я. На цьому хотів би дещо зупинитися, бо, зрозуміло, зона бойових дій — не курорт і звідти люди повертаються з певними хворобами. Отож якщо відчули  погіршення стану здоров’я, то просив би не зволікати, а повідомити про це військовий комісаріат. Там дадуть направлення на проходження лікарської комісії і в разі підтвердження, що захворювання серйозне, таку людину можуть навіть виключити зі списку резервістів. До речі, хочу зазначити, що законодавством передбачено — і цей обов’язок покладено на військкомати — через кожні п’ять років викликати військовозобов’язаних для проходження медичних комісій.
Повертаючись до питання резервістів, назву такі цифри: торік на збори ми відправили понад 200 осіб з області, цього року в частини на перепідготовку поїхало вже 26 резервістів. Загалом заплановано, що збори в різних частинах та навчальних центрах в п’ять етапів пройдуть 117 осіб, з яких 23 — офіцери. Термін перепідготовки тепер становить місяць, за який резервіст може заробити понад десять тисяч гривень. Знаєте, свого часу військові полюбляли таку сакраментальну фразу, що хто не годує власну армію, той годуватиме чужу. Раніше до нас не дуже прислухалися, але нині саме життя підтвердило її правоту. Веду до того, що більш як удвічі збільшилися грошові виплати за перебування на зборах. Працюючим законодавство гарантує збереження середньомісячної зарплати за місцем роботи. Держава обіцяє компенсувати ці витрати роботодавцям. Призваним на збори непрацюючим виплачують мінімальну зарплату в розмірі вже 3 200 гривень.
Юрій МУХІН:
— Ми вже не раз писали і говорили, що військовий резерв є у більшості країн світу. Причому туди зараховують, як правило, в обов’язковому порядку. По суті, армія США існує за принципом: контрактники плюс резервісти. Як відомо, Україна так само рухається в напрямі створення професійної контрактної армії, значну частину якої можуть становити саме резервісти. До речі, слід відзначити такий нюанс: в оперативний резерв першої черги в обов’язковому порядку зараховують тільки на термін дії особливого періоду. По його закінченні людина вже в добровільному порядку, за контрактом може продовжити службу в загальному військовому резерві. Тому і тут ми воліємо працювати з вмотивованими людьми, враховуючи їх моральні і ділові якості. Як результат, із тих резервістів, котрі проходили збори торік, близько 20 відсотків, а це приблизно 40 осіб, після їх закінчення вирішили залишитися в армії на контрактній основі. За час перепідготовки вони мали можливість усвідомити, що це їх вибір, їхнє майбутнє. і це вигідно як їм самим, так і державі.


 Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Коментарі:
, 03 лютого 2017, 21:51
а добровольці в батальйонах що не на зарплаті. реклама Азову на кожному стовбі - тут і карєра, і достойна зарплата, і багато іншого бодрезного наобіцяно.
Відповісти

, 03 лютого 2017, 22:50
Потопаючий порошенко намагається схопитися за соломинку.
Відповісти

, 03 лютого 2017, 23:00
от воєнкоми руки потирають-свіжі бабосіки
Відповісти

, 03 лютого 2017, 23:25
де служить син порошенко
Відповісти

, 04 лютого 2017, 12:01
хуєсос ти підарний,самі напали на нас,а тепер виписуєш дурниці,скільки ви ще кров українських дітей будете пити?
Відповісти

, 03 лютого 2017, 23:43
В результате последних боев под Авдеевкой российско-оккупационные войска понесли огромные потери. В частности, в одном из радиоразговоров, перехваченных украинскими военными, их представители гневно кричали о «5 КамАЗах «двухсотых» — своих убитых, которые были вывезены из района боев. Сообщает портал «АНТИКОР» со ссылкой на СМИ. «Под Авдеевкой противник четыре раза поднимал в бой свои штурмовые группы, в том числе, два отряда кадровых российских военнослужащих. В этих боях они понесли огромные потери, очень много раненых. По их словам из радиоэфира — «5 КамАЗов «двухсотых». Также говорят о «какой-то 72 бригаде укроповской», сопровождая дальше нецензурным ругательством. Это свидетельствует о выучке и профессионализме наших военных», — сообщил высокопоставленный собеседник. Он отметил, что говорить о том, что на Донбассе воюют «боевики», не совсем корректно: «Нужно говорить о вооруженных силах РФ на территории Востока Украины. Россияне сформировали 1 и 2 армейские корпуса на территории «ДНР» и «ЛНР» соответственно. Руководство ими осуществляется из Центра территориальных войск Южного военного округа ВС РФ». Координацией деятельности российских оккупационных войск на Донбассе занимается лично заместитель начальника Генерального штаба ВС РФ генерал-полковник Сергей Истраков. Конкретно боями под Авдеевкой руководит российский генерал Валерий Асапов — «год назад получил от Путина звание генерал-лейтенант, теперь под фамилией Примаков руководит 1 армейским корпусом». «В перехвате разговоров Примакова, который имеет позывной «Туман» — сплошная нецензурная лексика», — добавляет собеседник, осведомленный с ходом боев под Авдеевкой. По его словам, россияне явно не ожидали такого сопротивления от украинских военных: «Российские генералы на Востоке Украины в разговорах между собой, как правило, говорят, что воюют не с Украиной, а — с США и НАТО на территории Украины. Вот у них такое виденье, что якобы Украина не способна себя сама защищать, а они вот воюют с войсками НАТО». Собеседник также отметил, что на недавнем заседании военного кабинета СНБО Президент Петр Порошенко снял политические ограничения для открытия украинскими военными ответного огня. «Президент дал четкую команду, что нашим военным не запрещено открывать ответный огонь в силу того, что Россия срывает Минские договоренности и не выполняет их. Командиры имеют право давать приказ на открытие огня в случае опасности для своих бойцов, причем, из всего оружия, которое есть у них на вооружении. Если противник идет в атаку и нужно открыть заградительный огонь — то и из минометов и артиллерии. Единственное, что это полное запрещение ведения огня по позициям противника в жилищных районах. Даже если наш беспилотник видит работающую артиллерию, условно, в Донецке, то огонь для ее подавления все равно не открывается», — рассказал собеседник агентства.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 12:08
Відєбіться від України нахуй москальнота дурнувата, нам з вами не по дорозі.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 0:13
Нож в спину - новый представитель США в Совете безопасности ООН Никки Хейли выступила в четверг на заседании с резкой критикой действий России в отношении Украины. Че там на расеи зря радовались победе Трампа? Да вы еще Обаму вспоминать будете как друга недоросии.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 0:21
Могерини обсудила с Лавровым эскалацию насилия в Донбассе Как сообщается, высокий представитель — вице-председатель заявила о необходимости немедленного прекращения боев и о работе над полной имплементацией минских соглашений.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 0:22
Новинский призвал Порошенко проявить политическую волю и остановить войну «Пока “Минские соглашения” не реализовываются, кризисы подобные авдеевскому будут возникать снова и снова», — уверен депутат.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 11:23
Ти що, дебіл? Де ти у "диниеровців" хоч один диплом бачив? Це ж одна алкота і наркота. А щодо котла - так, весь оцей непотріб "диниеровський" там і зогниє.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 11:50
Не кіпішуйте все буде краще ніж ви думаєте. Ми ж не донбасяни. Нападуть на нас самі будемо шукати де зброю видають.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 18:59
Ты еще татаро-монгол вспомни, первую мировую, Афган и Чечню, где свои своих продавали, воин эпосный, бл.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 13:49
Де царська Росія? Де СССР? Де Новоросія? Сам знаєш де психопат брехлевий. Своїм дітям ти ще гірше майбутнє натролиш свиня тупа.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 15:46
Навчатись військової справи потрібно заново усім. Хто знає як вчили той розуміє.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 18:28
Хочеш не хочеш а Батьківщину треба захищати.Не хочеш ,отримаєш 5 років криміналу.Це в мирний час а під час війни ,пристрілять якщо будуть кулі а як не буде то повісять.Так роблять і робили всюди і СССР і в УПА.
Відповісти

, 04 лютого 2017, 18:43
Всім хто служив у радянській армії потрібно перслужити в Український два за рік, щоби спокутувати свою вину
Відповісти

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Суспільство: