Сьогодні 100 років від дня народження Мирослава Антоновича

1 березня – 100 років від дня народження Мирослава Антоновича (1917-2006), співака, диригента і музикознавця, організатора Візантійського хору в Нідерландах.
Антонович Мирослав (01.03.1917, м. Долина – 11.04.2006, м. Утрехт, Нідерланди) – дириґент, співак, музикознавець, д-р музикології. Дійсний член НТШ (з 1984).
Початкову освіту здобув у „Рідній школі” в Долині. Закінчив філію Академічної гімназії у Львові (1932-36). Музику та музикознавство студіював у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові (клас вокалу О. Бандрівської, фортепіано й теорії – Н. Нижанківського), на музикознавчому факультеті Львівського університету у професора А. Хибінського. Співав у хорі Малої духовної семінарії під проводом Д. Котка.
Під час навчання у Вищому музичному інституті керував хором Малої духовної семінарії, співав у хорах „Львівського Бояна”, „Студіо” М Колесси та в хорі під орудою Р. Прокоповича-Горленка. Закінчивши навчання, як співак-баритон виступав у програмах Львівського радіо та в оперних театрах – спочатку у Львові, потім у містах Австрії. Під час війни продовжував навчання у Відні, де був головою музичної секції студентського товариства „Січ”. Протягом 1946-48 перебував у таборі для переміщених осіб (Ді-Пі) у Новому Ульмі (Німеччина). З 1948 жив у Нідерландах. Диригував хором питомців Української греко-католицької семінарії в Гіршберзі, пізніше – в м. Кулемборзі в Нідерландах. В Утрехтському університеті поновив свої музикознавчі студії, вивчаючи творчість класика франко-фламандської школи Жоскіна де Пре. 1951 заснував відомий чоловічий Візантійський хор, яким керував понад 40 років (до 1992) і в якому співали лише голландці. Хор пропагував українську церковну й світську, народну і професійну музику, давав концерти в містах Західної Європи та Північної Америки. Тоді ж М. Антонович опублікував монографію дослідження про Жоскіна де Пре „ Dіе Моtеttе Benedicta es von Josquin des Prez und die Messen super Benedicta von Willaert, Palestrina, de la Hele und Monte” (1951), на основі якого захистив докторську дисертацію. Водночас у 1951-82 працював науковим співробітником Музикологічного інституту при Утрехтському університеті. У 1953-54 був стипендіатом Гарвардського університету в США, де поглиблював свої знання у ділянці середньовічної і ренесансної музики у відомого фахівця О. Гомбоші та знання сучасної музики в курсі американського композитора У. Пістона. Повернувшись у Нідерланди, продовжував керувати Візантійським хором і працювати в університеті.
М. Антонович створював власні композиції. З-поміж багатьох оригінальних творів виділяється монументальна вокально-симфонічна композиція „Пролог” на текст прологу з поеми „Мойсей” І. Франка, хор на сл. О. Олеся „Живи, Україно”. М. Антонович писав також вірші. В останні роки життя у м. Нівегейні (Нідерланди) створив мішаний Хор ім. Лисенка, з яким побував в Україні.
Концерти: спільно із мецо-сопрано Є. Зарицькою (Амстердам, 1954), у посольстві Нідерландів у Франції (Париж, 1955), у Страсбурзькому соборі (Франція, 1956), у концертному залі Кельна (Німеччина, 1957), в Експо-центрі Брюсселя (Бельгія, 1958), у соборі св. Петра у Римі (Італія, 1959) з наст. авдієнцією у Папи Римського, під час Міжнародної євхаристійного конгресу (Мюнхен, 1960), у Вестмінстерському абатстві (Лондон, 1961), у Римі (1970, 1971,1973), до 20-ліття Українського Візантійського хору (Утрехт, 1971), до 25-ліття Українського Візантійського хору (багатоденний концертний тур США і Канадою, 1975), в Англіканській церкві Амстердама (1976), до 30-ліття Українського Візантійського хору (2-й багатоденний тур США і  Канадою, 1980), концертний тур Великобританією (1981), до 1000-ліття християнства (Швайцарія, Англія, Ватикан, 1988), концертний тур Україною (Київ, Львів, 1990), виступ Хору ім. М. Лисенка в Утрехті (1997).
Основні наукові зацікавлення – давня музика, Зхідної Європи та українська, насамперед церковна музика та музика франко-фламандської доби Відродження.
Антонович – автор 5-ти монографій, десятків наук, статей з історії української музики, з-поміж яких „Тhе Chants from Ukrainian Heirmologia” (1974), „Кошиць Олександер Антонович – композитор церковної музики і диригент” (1975), „Поліфонічна музика в українських церквах у добі Козаччини” (1984), та ін. Статті та мат-ли про украънської церковної музику в перекладах з різних європейських мов вийшли збірка „Musica sacra” (1997). Вперше в новітній історіографії з позицій українського автора М. Антонович дав цілісний огляд одноголосого етапу розвитку української церковної музики, віднайшов, дослідив і почасти опублікував у Вінніпезі невідому до того часу збірку українських партесних творів кін. XVII – поч. XVIII ст., що зберігалася в Сербії: П’ятиголосна партесна Служба Божа XVII ст. / Транскрипція та зведення у партитуру М. Антоновича (1979). Наукові праці Антоновича „свідчать про його глибоке знання музичних джерел, добре володіння матеріалом досліджень, тонке відчуття музичностильової сутності давньої музики” (Ю. Ясіновський).
М. Антонович – автор статей із різних ділянок української музики у музичних енциклопедіях і довідниках. Ця подвижницька науково-просвітницька діяльність сприяла поширенню у світі правдивих відомостей про українську музику та її чільних представників.
Антонович – член Міжнародної організації музикознавців та Голландської музикознавчої спілки, лауреат золотої медалі Міжнародної музичної організації в Кембриджі (Англія) і володар лицарського ордена Оране Насау, заслужений артист України.
З 15.04.1984 – член НТШ (за рекомендацією Історично-філософічної секції). Опублікував у „Записках НТШ” статтю „Українські співаки на Московщині в 17 ст.”, зібрав цінну бібліотеку музичної україніки, музикології та історії культури, а також архів, котрі подарував Інституту літургійних наук УКУ (2000-03). У березні 2007 та 2010 Музикознавча комісія НТШ спільно з Інститутом літургійних наук УКУ у Львові ініціювала й провела на батьківщині митця в м. Долині Івано-Франківськ обл. Міжнародну наукову конференцію, присвячену 90-літтю Мирослава Антоновича.

Стаття із Календаря знаменних і пам’ятних дат Івано-Франківської області на 2017 рік, підготовленого Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І.Франка. Окрема подяка відділу краєзнавчої літератури.Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Культура: