Теракт в Санкт-Петербурзі: основні версії

Цей теракт може бути спробою в черговий раз створити Путіну п'єдестал борця з тероризмом

Вибух у метро в Санкт-Петербурзі – це дуже непроста й делікатна ситуація. На жаль, ми живемо у світі, де теракти відбуваються ледь не щотижня, в різних частинах світу, в різних країнах. У Західній Європі, частково і в Росії теракти найчастіше пов'язують з діяльністю ісламських терористів. В останні роки найчастіше називають ісламську державу, раніше згадували Аль-Каїду. В узагальненні мова йде про ісламських терористів. Думаю, що це пріоритетна версія і в даному випадку, тому що для Росії це не є чимось новим.

Ми знаємо про теракти, у яких підозрювали чи звинувачували ісламських терористів, причому не обов'язково з Північного Кавказу, в декількох випадках це були навіть слов'яни за походженням, що прийняли іслам. У Росії Ісламська держава офіційно заборонена, Росія воює в Сирії, зокрема і з тією ж Ісламською державою, хоча реальною метою цієї війни є порятунок і зміцнення позицій свого союзника – президента Сирії Асада. Але так чи інакше, російська влада навіть формально перебуває у конфлікті з Ісламською державою, тому версія про акт терору з боку ісламських фундаменталістів є пріоритетною.

Відверто кажучи, є побоювання, що можуть прозвучати звинувачення на адресу України. Зрозуміло, що треба дочекатися офіційних версій, заяв і т. д., але варто враховувати, що відносини між нашими двома країнами напружені, а на українських політиків і окремі політичні сили, використовуючи жаргонний термін, вішають усіх собак. Прикладом може служити недавнє рішення суду в Єсентуках щодо заочного засудження екс-прем'єра України Яценюка, звинуваченого в участі у чеченській війні, у звірствах, злочинах і т. д. В Україні над цим сміються, але це не тільки смішно, але й сумно. Злочини такого роду іноді просто вигадують, для того, щоб посилити образ ворога в особі України. На жаль, ризик того, що можуть звинуватити Україну, або якихось окремих українських політиків, існують і в даному випадку. Тим більше, що деякий час тому і російські офіційні особи, і російські ЗМІ озвучували версію, що нібито якісь українські праворадикальні сили готуються до терактів на території Росії. Шкода, але і до подібних звинувачень на нашу адресу треба бути готовими.

Неважливо хто буде названий терористом, але всім потрібно піднятися на боротьбу з тероризмом, об'єднатися навколо влади, навколо президента

Потрібно розглядати всі версії, навіть дії якогось скривдженого психопата-одинака. У сучасному світі таке теж іноді трапляється.

Але є і ще одна версія. Я не дуже люблю конспірологію, але в російській історії щось подібне вже відбувалося. З урахуванням останніх подій у Росії, цю версію не можна скидати з рахунків.

З точки зору законів піару і політичного процесу, російська влада зараз дуже зацікавлена у відволіканні уваги. В перемиканні уваги з недавніх протестних акцій в Москві та багатьох інших російських міст, з виникнення нової опозиційної напруги, на вже звичну тему, на якій Путін завжди піднімається, починаючи з його обрання на пост президента в перший раз і закінчуючи деякими іншими ситуаціями.

Я б не виключав версію про причетність до цього теракту російських спецслужб, які таким чином можуть відволікати увагу від нових російських проблем та нового сплеску опозиційної активності. Плюс цей теракт може бути спробою в черговий раз створити Путіну п'єдестал борця з тероризмом.

Дана версія дуже конспірологічна та не може виступати в якості основної, але варто згадати історію з вибухами в Москві на початку 2000-х років. Тоді багато російських спостерігачів звинуватили у цьому російські спецслужби. В тому числі і покійний полковник Литвиненко, який втік з Росії після озвучення цієї версії.

Що стосується російського суспільства, боюся, що його значна частина може легко піддатися на цю хитрість і на нову хвилю «боротьби з тероризмом». Неважливо хто буде названий терористом, але всім потрібно піднятися на боротьбу з тероризмом, об'єднатися навколо влади, навколо президента.


Володимир Фесенко Володимир Фесенко

Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента"

 


Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Політика: