Квиток у смартфоні. В Івано-Франківську запровадили електронні квитки у тролейбусах

Минулого тижня у Франківську презентували новацію від міської влади – електронний квиток у тролейбусах. Тепер розрахуватися можна з допомогою смартфона, зісканувавши спеціальний QR-код.

Керівник КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк розповідає, що поки можна придбати повний чи пільговий квиток – за 1 і 2 грн відповідно. Але за місяць обіцяють також електронні абонементи на день, тиждень чи місяць, пише Репортер

За словами Голутяка, з міського бюд­жету на це не витратили ні копійки. Розробку програми на себе взяв Приватбанк. Сьогодні з електронним квитком працюють чотири міста: Одеса, Львів, Київ, Івано-Франківськ. І лише у Франківську можна придбати пільговий електронний квиток.

«Івано-Франківськ – одне з перших міст, де впроваджують оплату проїзду через QR-код, – говорить керівник бізнесу платежів та переказів Приватбанку Ігор Гакало. – Купівля електронного квитка займає 30-40 секунд, а сама інновація не вимагає знач­них затрат. Достатньо було розробити коди і розклеїти у тролейбусах».

Голутяк додає, що наразі на кожен тролейбус є по вісім таких наклейок. Частину з них залишили на випадок, якщо їх здиратимуть. До слова, поки електронний квиток можна придбати лише у Приват24, та незабаром послуга буде доступною для всіх банків.

«Гроші потрапляють одразу на рахунок підприємства і це дозволяє отримати швидкі дані – контролювати трафік пасажирів, зрозуміти, коли час пік, – розповідає Віталій Голутяк. – За перший тиждень послугою скористалися майже 100 клієнтів. Але й паперові квитки залишаються, бо ми розуміємо, що є сила звички, готівка».

Для оплати треба здійснити ряд маніпуляцій – увійти в мобільний додаток Приват24, обрати опцію «сканувати код», навести камеру на той код, далі – обрати тип квитка: разовий повний чи пільговий, картку для оплати і ввести пароль. Потім на екрані завантажиться електронний квиток, з датою, часом оплати і номером тролейбуса. Для абонементів додатково ще розроблять анімацію, щоб уникнути шахрайства.

Все ж дати дві гривні водієві тролейбуса чи контролеру – якось швидше і зручніше. Бо з QR-кодом треба ще побавитися. А крім самого смартфону, потрібен ще 3G-інтернет, мобільний додаток Приват24, гроші на банківській карті – хоча б 2 грн для проїзду в один кінець. Ну і головне, вільні руки. Хоча в наших реаліях для жінок це малоймовірно. В них точно є жіноча сумка, а крім неї, часто – пакет, а то й два. Куди тут ще й смартфон?

«WiFi для цієї послуги не передбачений. До дня міста ми у всіх тролейбусах встановимо систему сповіщення пасажирів – будуть великі екрани із зупинками, до цієї системи входить і GPRS і WiFi передатчик, щоб оперативно знімати дані. Це додаткова опція, яка не має стосунку до QR-коду», – каже Віталій Голутяк.

А ще ж є завершальний штрих – прид­бавши електронний квиток, його на смартфоні треба показати водієві чи контролеру. А в час пік як?

Голутяк запевняє, що водієві тролейбуса не заважатиме, якщо пасажири приходитимуть до нього зі своїми смартфонами. Каже, водій і так має відволікатися, бо мусить продавати квитки, давати здачу. А контролерів на всіх не вистачає.

Цікавимося у контролерки, як вона перевірятиме квиток на смартфоні. Пояснює, що треба пальцем повозити, якщо гортається – дійсний, як ні – значить це фото.

За тиждень знову сідаємо в тролейбус, щоб побачити, як жваво франківці користуються нововведенням.

Сідаємо біля «Космосу» в тролейбус № 2. В салоні людей небагато і зісканувати штрих-код намагається лише «Репортер». Решта пасажирів уважно слідкують. Відчуваєш себе частиною атракції. Контролер чекає. Показуємо їй результат. Жінка каже, що сьогодні бачила ще двох таких «сучасних» пасажирів.

Назад біля «Кроку» – теж у № 2. Хоч на зупинці табло електронне, тролейбус під’їжджає старенький. І в ньому QR-кодів немає зовсім. От вам і новація. Голутяк згодом пояснює, що лише на два тролейбуси поки не наліпили стікери. І запевняє: 20-25 пасажирів на день купують електрон­ні квитки. Це при тому, що на маршрути щодня виїжджає 35 тролейбусів.

«У новіших тролейбусах трохи інакший салон, приємніший, то, може, там люди і оплачують через код, – розповідає контролер у старенькій «двійці». – Знаю, що є таке нововведення, але ще не бачила, як воно працює. Подивіться, хіба люди, які їздять тролейбусом, мають гроші на смартфон? Проїзд дві гривні, а на смартфон треба дві тисячі. Я таких грошей не маю. А ви маєте?», – запитує у жінки поряд. Обидві посміхаються.

Міський голова Руслан Марцінків на офіційному запуску послуги «електронний квиток» запевнив, що ця новація – потрібна і дуже сучасна річ:

«Комунальний транспорт виконує значну соціальну функцію – по-перше, ціна дві гривні, по-друге, без обмежень їдуть пільгові категорії і студенти за 50 % знижки. Тому ця послуга буде найбільш корисною для студентів, які користуються смартфонами – їм буде простіше. А молодість швидко минає, тож незабаром коло користувачів буде достатньо великим».

А от коли такі новації запрацюють у маршрутках міста, ще невідомо. Андрій Гіглюк, заступник начальника управління транспорту і зв’язку, розповідає, що впровадження електронного квитка в маршрутках – більш тривалий процес. Нині за це мова не йде.

«Приватні перевізники матимуть в маршрутках валідатори, які зможуть зчитувати такі квитки, – каже Гіглюк. – Зараз стоїть питання обладнання, яка компанія його постачатиме і на яких умовах – на правах оренди, чи валідатори закуплять за кошти міського бюджету. На них є різні цінові пропозиції. Нормальні пристрої, які б приймали усі картки, коштують від 1,5 тисячі доларів за один».

Гіглюк додає, що перевізники не проти електронних квитків, якщо обладнання придбають за гроші міста.Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Фоторепортаж: