Прикарпатські медики-фахівці розповіли, як боротися із меланомою

З нагоди традиційного Дня меланоми в рамках програми «Євромеланома» 18 квітня відбулась прес-конференція на участю головного лікаря обласного клінічного дерматовенерологічного диспансеру, позаштатного спеціаліста ДОЗ ОДА з дерматовенерології Іванни Цідило та заступника головного лікаря Прикарпатського клінічного онкологічного центру Павла Семеніва.

Мета брифінгу – проінформувати населення про необхідність ранньої діагностики родимок, привернути увагу людей до небезпеки, яку таїть довге перебування на сонці, а також провести обстеження для раннього виявлення раку шкіри, що має вирішальне значення для збільшення шансів перемогти хворобу. 

«Основним провокуючим фактором меланоми є сонячна інсоляція. Ультрафіолетове опромінення природного (сонце) і штучного  походження (солярії) є причиною виникнення цього захворювання», - повідомила обласний дерматовенеролог Іванна Цідило. Фахівець і не відкидає спадкову схильність. 

За її словами, людина сама може помітити цю недугу. Проявами для цього є свербіж, біль або ж кровотеча невусів, так званих родимок. Їх можна розпізнати і за унікальним методом самостійної первинної діагностики родимок, який має назву «АКОРД меланоми»: А – асиметрія; К – край; О – окрас; Р – розмір; Д – динаміка. І при появі хоча б однієї з ознак, потрібно негайно звернутися до лікаря.  

Як зазначає онколог Павло Семенів, меланома відноситься до одних із найбільш злоякісних пухлин людського організму, які за своїм походженням до 90% локалізуються на шкірі, зокрема тулубі та кінцівках. 

Щодо показника захворювання на меланому то, як і в цілому на всі онкологічні недуги, він є нижчий в нашому регіоні, аніж в інших областях України. За даними, щорічно в країні виявляється біля 2,5 тисяч випадків. В Івано-Франківській області за 2016 рік було вперше діагностовано 88 меланом. У співвідношенні до чоловічого населення, жінки частіше хворіють цією недугою 1:4. Як повідомлялося, за два останні роки не було виявлено жодного випадку меланоми серед дітей. 

Лікар наголошує, що своєчасна діагностика та видалення підозрілих родимок допоможе уникнути переродження та зберегти життя. Якщо в родимці почалися зміни – треба негайно звернутися до дерматолога. Спочатку лікар проводить огляд підозрілого новоутворення, потім, при необхідності, дерматоскопію, і, залежно від діагнозу, рекомендує спостереження або видалення. Всі новоутворення, що мають ознаки переродження або постійно травмуються, потребують видалення. Для цього існують декілька способів: видалення лазером, радіохвильове та хірургічне видалення.
У свою чергу головний лікар ОКДВД звертає увагу і на те, що після видалення родимка має залишитись незайманою (тобто цілком видаленою в межах здорових тканин), бо тільки гістологічний аналіз дозволяє встановити остаточний діагноз і визначити природу походження клітин, подальшу тактику лікування та прогноз щодо перебігу хвороби. 

Слід зазначити, що 18 травня відзначається Європейський день діагностики меланоми (дата змінюється з урахуванням святкових днів та особливостей кожної країни зокрема). Це щорічна акція, під час якої проводяться безкоштовні огляди всіх бажаючих на предмет скринінгу меланоми - найбільш небезпечною з усіх пухлин шкіри. 

Огляд, проведений в рамках міжнародного проекту «Євромеланома», дозволяє провести простий і безпечний скринінг великої кількості населення з метою виявлення меланом на ранніх стадіях і запобігання раку шкіри. Ця підступна хвороба стрімко поширюється і щороку у світі забирає до 37 тис. життів. Жертви - це люди різного віку, але останнім часом це переважно молодь 20-30 років. Небезпека меланоми полягає в тому, що вона може мати досить швидке зростання, і мета цієї акції зводиться саме до того, щоб провести ранню діагностику, виключити цей злоякісний перебіг, виявити, і далі людина вже буде просто проходити, за рекомендацією лікаря, профілактичні огляди.

Відділ прес-служби Івано-Франківської обласної державної адміністраціїЯкщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Здоров'я: