Сто мільйонів від видобутку нафти і газу отримають села і міста Прикарпаття

Регіональна "Ініціатива прозорості нафтовидобувних галузей в Україні" спрогнозувала надходження від децентралізації ренти на Івано-Франківщині. Аналітики розробляють загальний алгоритм використання цих коштів.
Видобуток нафти у селі Спас Рожнятівського району.
Видобуток нафти у селі Спас Рожнятівського району.

Директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор ІФНУНГ Максим Карпаш вважає, що громадам вкрай важливо знати, скільки кожен район Прикарпаття щороку вносить податків від нафто- і газовидобування в державний бюджет, оскільки з 1 січня 2018 року запроваджується децентралізація ренти нафтовидобувної галузі. А це означає, що місцевим бюджетам частина цієї суми буде повертатися.  

Нагадаємо, видобуток нафти, газу та газового конденсату на Івано-Франківщині забезпечує надходження до держбюджету у 2,3 млрд. грн. Такі дані звіту «Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні», який працює також і в Івано-Франківську на базі національного університету нафти й газу.

Вже наступного року місцеві бюджети отримають 5% ренти. Тобто на Франківщину з держбюджету повернеться щонайменше 100 млн. грн. Поділять гроші так: 2%  - в обласний бюджет, 2% - в районні бюджети, пропорційно, та 1% на місце, в громаду. Так передбачає прийнятий закон.

«Що це дає, крім того, що на сільського голову раптом падає купа грошей і він починає придумувати, де бігом міняти вікна? Можна нарешті довгостроково планувати свій бюджет – до прикладу, на 5 років у селі чи в районі. Тобто можна робити довгострокові бюджети і реалізувати довгострокові, вагомі і важливі для громад, проекти», - ділиться досвідом науковець.

Робоча група проекту має плани допомогти громадам сіл та ОТГ в цьому напрямку.

«Ми пропонуємо йти шляхом проектів і програм розвитку. Влітку організуємо таймінг, запросимо експертів з бюджетування і використання коштів і проведемо тренінги для представників органів місцевого самоврядування з використання коштів децентралізації, - анонсує Максим Карпаш. - Хочемо в межах навчання провести конкурс бізнес-планів, або програм розвитку. У жовтні плануємо завершити: виберемо кращі місцеві проекти і нагородимо переможців грошовими преміями, щоби вони відчули, що це серйозне питання і до нього треба серйозно підходити».

Надра належать всім, нагадує Конституцію України Максим Карпаш. Тож і кошти, які вони приносять, належать усім – в даному випадку йдеться про мешканців громад.

«Мусить бути раціональне і прозоре використання надходжень від ренти, і контроль. Щоби проходили громадські слухання перед прийняттям остаточних рішень. Закупівлі, наприклад, тільки через систему Прозоро», - озвучує позицію експертів Карпаш.

Експерти хочуть до кінця цього року укласти такий алгоритм  використання цих коштів поверненої ренти, щоби ним могла скористатися кожна громада області. Запропонувати механізм, прийнятний для всіх, з урахуванням міжнародної практики.  

В даний час уже розпочали цикл зустрічей у районах.

«Минулого тижня були в Тисменицькому районі. Плануємо поїхати на Долинщину, Надвірнянщину. Особливо потрібно - в Битків, у Спас та інші «нафтові» села, де найбільші проблеми з екологією», - відзначив науковець.Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Інвестиції: