На Прикарпатті очікують великого інвестора у галузі енергоефективності. Чи може це бути черговою аферою?

На десятки гектарів землі в кількох населених пунктах Івано-Франківщини претендує компанія «Сонце Галичини», ще в кількох – «Сонце Прикарпаття». Як з’ясувалося, засновники у структур – однакові, які, до того ж, мають і багато інших «сонць» чи не в кожному районі області. На орендованих на багато років площах вони планують облаштувати сонячні електростанції, вартість яких перевищує десятки мільйонів євро. Проте про походження цих інвестицій ніхто не знає, пише ГК.

Сонячна перспектива

У квітні цього року з’явилася інформація про те, що у селі Стримба Надвірнянського району ТзОВ «Сонце Прикарпаття» планує будівництво сонячної електростанції. Під час громадських слухань жителі підтримали таку ініціативу і виступили за надання товариству дозволу на виготовлення необхідних документів щодо відведення йому в оренду земельної ділянки площею 30 га. А представники ТзОВ, зі свого боку, обіцяли сотні тисяч гривень щорічно у бюджет села та зобов’язалися брати участь у соціально-економічному розвитку населеного пункту.

Сонячна перспектива світить й іншим населеним пунктам, зокрема у Галицькому районі: Бурштину, Насташиному, Більшівцям. Міський голова Бурштина Роксолана Джура зауважує, що представники компанії «Сонце Галичини» приїжджали на перемовини, а також на громадські слухання. У місті енергетиків також чули позитивні відгуки про роботу компанії. Потенційне фінансування компанія ймовірно отримає від фірми зі Швейцарії. Вони претендують на землі і в інших населених пунктах: Більшівцях, Насташиному. В останньому їм уже виділили приблизно 40 га. Відтак депутати міськради на чолі з головою земельної комісії виїжджали в Снятинський район подивитися, як функціонує аналогічна станція.

«Наразі 37 га території Бурштина зареєстровано як індустріальний парк. Ми обговорюємо питання потенційного інвестора, розглядаємо й інші варіанти. Як жителів міста, так і міського голову цікавить питання наповнення бюджету. Також важливо, який соціальний та економічний зиск ми будемо мати від діяльності на території міста тієї чи іншої компанії», – наголошує Роксолана Джура.

Якщо «Сонце Галичини» починає свою діяльність на території Бурштина, від неї будуть вимагати сплатити в міський бюджет 2,5 млн. грн. разом із земельним податком. Ще одним претендентом на оренду індустріального парку є компанія «Леоні». Якщо їхня пропозиція буде цікавіша, у місті співпрацюватимуть саме з цим інвестором.

Голова земельної комісії Бурштинської міськради Ігор Карвацький розповідає, що в індустріальному парку – 32,5 га земель промислового призначення, 4,5 га – сільськогосподарського. У концепцію індустріального парку внесли зміни, які передбачають діяльність відновлювальних джерел.

Закон про індустріальні парки говорить, що має бути управляюча компанія – посередник між міськрадою та інвестором, щоб уникнути корупції. Тому депутати внесли зміни в конкурсну комісію, яка може вибирати управляючу компанію, каже Ігор Карвацький.

«Стосовно території індустріального парку міська рада повинна зробити все необхідне, щоб через конкурс вибрати управляючу компанію. Поки що така комісія ще не збиралася. Наразі необхідно прописати умови, а після того оголосити конкурс. Перемовини з інвестором буде вести управляюча компанія, а міська рада ­- погоджувати рішення», – розповідає голова комісії.

Умови оренди будуть обговорені під час перемовин. Спершу представники компанії хотіли орендувати землю на 49 років, але їм повідомили, що максимальний термін – 10 років.

«Сонце Прикарпаття» і «Сонце Галичини» – це одна структура, каже депутат. І на сонячній електростанції в Снятинському районі «Солар Карпати», куди їздили депутати, також були ті самі люди – представники цих фірм.

Депутатський корпус Бурштинської міськради з потенційним інвестором познайомив депутат Василь Бублінський. Це вже не перший інвестор, якого він привів, але ті не підійшли, а цей – підійшов, розповідає чоловік. Уже відбулися громадські слухання, люди підтримали пропозицію, адже забруднюючого виробництва тут не буде, смердіти під носом – також. У них є вже діючі електростанції у Богородчанському і Снятинському районах, ще одна добудовується на Долинщині.

Інший населений пункт, де планується будівництво, – Більшівці. Голова Більшівцівської об’єднаної територіальної громади Василь Саноцький зауважує, що потенційні інвестори тут планують встановити сонячну електростанцію потужністю 9 МВт на площі 12 га. Ця земля за межами населеного пункту. Уже відбулося громадське обговорення, жителі не заперечують. Навіть попри те, що рішення прийматиме обласний Держгеокадастр, воно мало пройти обговорення на місці. Сесія дала дозвіл, але головою ОТГ рішення ще не підписане. Станція має бути зареєстрована на території селищної ради об’єднаної громади, щоб податки спрямовувалися в місцевий бюджет. Реальний інвестор для громади принесе користь: це, як мінімум, десять робочих місць постійних, ще кілька – сезонних, переконаний голова.

Земля, про яку йде мова, – це пасовище за селом. Під час повеней цю територію підтоплює. Про це голова попередив інвесторів, однак ті проблеми в цьому не вбачають. Термін оренди ділянки – щонайменше 10 років. Договір підписуватиме Держгеокадастр, але в ньому будуть прописані умови, у випадку недотримання яких його можна буде розірвати, каже голова. Цільове призначення цієї землі змінити не можна – там чітко вказано, що земля виділена під будівництво сонячної електростанції.

Про те, що компанія претендує на великі земельні площі у кількох населених пунктах, Василь Саноцький знає. Висловлює думку, що будь-який підприємець розглядає запасні варіанти. Мовляв, землі вони хочуть орендувати в різних місцях, але реально будуть оцінювати кращий варіант для будівництва. Кошти, які компанія має намір вкласти, за неофіційною інформацією, європейські, можливо, швейцарські, хоча у цьому голова не впевнений.

У Головному управлінні Держгеокадастру в області повідомили, що ні ТзОВ «Сонце Прикарпаття», ні «Сонце Прикарпаття ГРУП», ні «Сонце Галичини» до них не звертались, тому жодної інформації з цього питання в установі немає.

Кожному району – по сонцю

За даними аналітичної системи «YouControl» ТзОВ «Сонце Галичини» функціонує віднедавна. Створена компанія 1 червня цього року, зареєстрована в Долинському районі. Керівник її Ігор Скрипник водночас керує ще одинадцятьма іншими фірмами: «Сонце Підбережжя», «Сонце Міжріччя», «Комфорт Рогатинщини» тощо, а також є серед засновників ще двох підприємств з аналогічними назвами. Майже всі ці компанії створені нещодавно – від кількох днів до чотирьох місяців тому.

Статутний капітал підприємства – 10 тис. гривень. А от діяльність його дуже диверсифікована:  виробництво паперової маси, загальне прибирання будинків, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням, хімічними продуктами, роздрібна торгівля поза магазинами, купівля та продаж власного нерухомого майна, виробництво, передача, торгівля електроенергією, збирання безпечних та небезпечних відходів, будівництво житлових і нежитлових будівель тощо.

Основним засновником і кінцевим бенефіціаром ТзОВ «Сонце Галичини» є ТзОВ «Сонце Прикарпаття ГРУП», створене у травні цього року. Розмір статутного капіталу в обох структурах однаковий – 10 тис. гривень. Керівник структури Дмитро Яковишин має стосунок до 24 юридичних осіб, у шести з них він є керівником, у решті – серед співзасновників. Щоправда, діяльність цього «Сонця» пов’язана лише з електроенергією, її виробітком та реалізацією. А ще Дмитро Яковишин – один із засновників ТзОВ «Сонце Прикарпаття», зареєстрованого за такою ж адресою, як і «Сонце Галичини».

Серед засновників обох компаній ще двоє підприємців: Віталій Бурка, який є серед співзасновників 17 компаній, та Роман Турчин – 19 компаній. Обоє чоловіків – у складі співзасновників компанії «Солар Карпати», яка має в користуванні сонячну електростанцію в селі Попельники Снятинського району, куди возили на оглядини бурштинських депутатів.

Невловимі орендарі

Очевидно, що підприємці настільки зайняті діяльністю великої кількості компаній, що не мають часу коментувати ситуацію – понад тиждень ні телефони в офісах, ні їхні приватні мобільні телефони не відповідають. Відтак журналіст «Галицького кореспондента» вирушив на пошуки керівника компанії «Сонце Прикарпаття ГРУП» Дмитра Яковишина.

Компанія зареєстрована в Івано-Франківську за адресою: вул. Коновальця, 227 а. За цією ж адресою розміщене цілодобове кафе «Вікторія». У ньому повідомили, що таку ж адресу має висока будівля позаду закладу, де здаються офісні приміщення, а також ще одна споруда, схожа на склад. Охоронець офісного приміщення про функціонування «Сонця» чує вперше, радить пройтися по офісах, попитатися, хоча на поштових скриньках, які розміщені внизу, такої назви немає.

У п’ятиповерховому приміщенні про діяльність такої компанії також не чули. Адміністратор каже, що такої компанії тут немає, радить пошукати далі, вздовж колії, де склади. Там про сонячні панелі теж нічого не знають. Щоправда, один з робочих пригадує: Яковишин колись згадував, що чимось таким займається. Радить піти у «Вікторію», мовляв, то його заклад, а ще там є кілька приміщень, схожих на офісні.

Проте на місці підприємця не виявилося. На прохання зателефонувати на залишені працівникам закладу номери також ніхто не зреагував. Відтак почути, як саме і за які кошти потенційні інвестори планують обкласти сонячними панелями землі у різних населених пунктах, нам не вдалося.

Ірина ФЕДОЛЯК


Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Інвестиції: