«Оцифрований Франківськ». Побачили світ перші три найдавніші відео про місто (відео)

З вересня в ефірі Івано-Франківського телеканалу «Вежа» виходитиме нова історична телепрограма «Оцифрований Франківськ».

 

Це нова авторська передача Тараса Зеня, присвячена кінохроніці міста Станиславова, Станіслава та Івано-Франківська. Коротка програма тривалістю до 5 хвилин виходитиме двічі на тиждень – у понеділок та четвер.

 

«Оцифрований Франківськ» міститиме від 1 до 3 сюжетів – в основному з радянських кінохронік. Демонструватимуться відеоархіви з 1917 до 1995 року.

 

Більшість сюжетів були зняті з пропагандистською метою в часі радянської окупації, і демонструвались по цілому Радянському Союзу в спеціальних кіножурналах перед показами фільмів у кінотеатрах.

 

Приблизно третина сюжетів, які увійшли до програм, були раніше оприлюднені в мережі Інтернет, проте більшість матеріалу публікуються вперше зі спеціальними коментарями ведучого.

 

Основна частина відео була оцифрована в Центральному державному кінофотофоноархіві України імені Г. С. Пшеничного, що знаходиться у Києві.

 

Автор програми Тарас Зень зазначив: «Коли ще весною ми створювали фільм «Моє місто. 100 років на екрані», то опрацювали багато архівного відео з Івано-Франківськом. І лише маленька частинка зібраного історичного матеріалу увійшла до стрічки. Тому було прийнято рішення створити окрему телепрограму, щоб у повному обсязі продемонструвати франківцям віднайдене».

 

Першою кінохронікою буде фрагмент з фільму “Звільнення Буковини” 1917 року. Чомусь саме в цю стрічку, потрапило кілька кадрів з містом Станиславів в часі Першої світової війни. На відео добре проглядаються руїни старих кам’яниць у центральній частині міста, за ними ми побачимо приміщення сучасного медичного університету, Пасажу Гатенбергів та катедри.

Другий відеоряд з приватного сімейного архіву єврейської родини Ліберманів. Саме ця заможня сім’я вважалась у Станиславові такими собі горілчаними олігархами. Статки дозволяли мати власну відео камеру і знімати домашній побут. На відео 1934 року бачимо відпочинок родини на Бистриці десь між Станиславовом і Хриплином.

Наступне відео віднайдене у архівах Польщі молодим істориком Петром Гаврилишином. Тут зафіксовано величну подію 30 травня 1937 року під час урочистої коронації чудотворного образу Матері Божої Ласкавої, Покровительки Станиславова. Сама коронація відбулася на Діброві, де зараз знаходиться стадіон “Рух”. А в одному з кадрів можна побачити стіну так званої «Голубої вірменської церкви».Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Культура: