Плюси і мінуси децентралізації: як живе Старобогородчанська ОТГ (фоторепортаж)

Вчора, 5 вересня, івано-франківські журналісти відвідали Старобогородчанську ОТГ, аби побачити, як і чим живе громада зараз.

Старобогородчанська ОТГ, як пише журналістка WestNews, була серед “піонерів” децентралізаційної реформи і добровільно об’єдналася у 2015 році. У склад громади ввійшли 5 населених пунктів – Старі Богородчани, Скобичівка, Гринівка, Лисівка, Нивочин – із загальним населенням близько 6 000 мешканців на території понад 8 тисяч га. Нині бюджет ОТГ складає більше 24 млн гривень, у які, крім коштів базової дотації, медичної та освітянської субвенцій, входять і 5,8 млн гривень власних надходжень. Притому за результатами цього року є тенденція до перевиконання бюджету.

Як це було

-У 2015 році в області виникли чотири громади, з яких три перейшли на прямі бюджетні відносини – це Старобогородчанська, Печеніжинська і Верхнянська ОТГ, – розповідає виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій  Стефанчук. – Білоберізька ОТГ мала вибори у квітні 2016 року, а перехід на прямі відносини відбувся 1 січня 2017. За 2016 рік виникло ще 11 ОТГ. Станом на сьогодні ЦВК оголосила вибори на 29 жовтня у 8 ОТГ, і ще дві громади подали документи на висновок облради та безпосередньо на затвердження до ЦВК.

-У децентралізації ми побачили краще життя, бо держава відпускає нас у “вільне плавання” і дає нам можливість виконувати ті речі, які ми бажаємо виконувати, – наголошує голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка. – У 2015 році ми звернулися до Новочинської громади з пропозицією об’днання (тоді до неї входили три села з населенням 1 800 жителів, у нас було 4 200 жителів), і об’єдналися.

“Ми почали свою роботу з доріг”: чим може похвалитися Старобогородчанська ОТГ вже зараз

Голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка, як ніхто інший, знає, що відбувається у громаді, які здобутки і які труднощі має ОТГ на шляху до розквіту та успішного життя. Чоловік із 2003 року працював у Старих Богородчанах сільським головою, а до того, за його словами, був колгоспним ветлікарем і завжди жив тут, у селі.

– У цілій Україні проблемним питанням завжди були дороги, – розповідає пан Ярослав. – Ми почали свою роботу з доріг. Найперше ми звернулися до САД для налагодження того ремонту, який би мав бути, але отримали відповідь, що нема коштів. Ми пішли на співфінансування з умовою, аби потім кошти повернули на баланс. Зрозуміло, нам відмовили, але ми почали ремонтувати. Минулого року ми вклали близько 1 млн гривень своїх коштів у дорогу від Богородчан до Лисівки, цього року на неї пішло 700 тисяч. Цього року треба ще 2 млн гривень на капітальні ремонти окремих проблемних ділянок у Гринівці та Нивочині. Думаємо, впродовж двох-трьох років ми власними силами, якщо не буде допомоги від держави, зможемо провести поточний ремонт.

-Другим, на що ми об’днувалися, був той “пряник” від держави – інфрастуктурна субвенція. Для нашої громади з 6 000 людей 4,5 млн гривень – це були великі кошти. За рахунок субвенції в селі Лисівці зроблено капітальний ремонт школи, в селі Гринівці поміняно вікна та систему опалення (саму котельню перевели на тверде паливо), у селі Нивочин почали реконструкцію будинку побуту під дитячий садок. По селі Скобичівка в минулому році було збудовано 600 метрів дороги і частково відремонтовано НВК, – продовжує голова ОТГ. – У Нивочині зроблено берегоукріплення, розпочато будівництво моста, який вартує близько мільйона гривень. У Старих Богородчанах розпочали будівництво дороги – це ділянка довжиною 1,4 км. Цього року будівництво дороги продовжуємо, робота є унікальною, експериментальною, бо ми заливаємо бетон. Дорога непогано перезимувала. Є звинувачення в мою адресу, що дорога завузька, шириною 3 метри, але для малих комунальних доріг це достатньо. Бо їх не лише треба будувати, а й мати кошти далі їх ремонтувати.

-У 2017 році бюджет складає 24 млн. На сьогодні маємо 800 тисяч перевиконання бюджету – на кінець року думаємо, що вийдемо на 7,5 млн власних надходжень.

Перелічувати все, що вже зроблено у громаді, можна дуже довго. Звичайно, навіть при таких здобутках не обійшлося без незадоволених людей. Місцевий активіст Олександр Чепура прийшов під сільраду на зустріч із головою та журналістами, бо каже, що в Нивочині дуже довго не відкривають дитячий садок.

-Тут виникли певні питання, бо не вистачило запланованих 450 тисяч гривень, – пояснює пізніше Ярослав Здерка. – Станом на сьогодні туди виділено 220 тисяч цього року, з бюджету сільради ми дали 100 тисяч на меблі та інвентар і 60 тисяч – на систему каналізації та водопостачання. Важко сказати, коли запустимо, але думаю, до нового року буде запущено. Там залишилося виконати косметичні роботи.

-Старобогородчанська ОТГ показує упіхи своєї роботи впродовж двох років, – резюмує Юрій  Стефанчук. – Один із головних не лише кількісних, а й якісних показників роботи цієї територіальної громади – освоєння інфраструктурної субвенції, освоєння ПДФО. Інфраструктурну субвенцію вони вже освоюють два роки, а це – закриття десятків об’єктів, які вже сьогодні приносять користь громаді.

Одним із підприємств, які нині сплачують кошти до бюджету громади, є сонячна електростанція “Старі Богородчани – 1”, запущена близько 7 років тому (чому “1” – бо планують споруджувати ще одну). Станція займає площу 5,9 га, має потужність 5 кВт та виробляє в рік від 2 до 2,5 млн кіловат-годин електроенергії, що йде в загальну мережу. Раніше власники станції виплачували в сільський бюджет тільки 50 тисяч гривень земельного податку (оскільки за “зеленим” тарифом він складав 3% від вартості ділянки). Зараз, після об’єднання, в місцевий бюджет іде 60% ПДФО, відтак, у 2016 році ОТГ отримала 480 тисяч гривень (ПДФО + земельний податок), а на цей рік розраховують на надходження 800 тисяч гривень.

Немало децентралізаційна реформа повпливала на роботу шкіл. Як розказує керівник Старобогородчанської ЗОШ І-ІІІ ст. Тарас Гринишин, освітянська галузь останніми роками отримала дуже багато змін, зокрема, в матеріально-технічній базі.

-Ми хизуємося інформатичним класом, маємо новий фасад і нові фасадні вікна. До нового року ми маємо можливість на суму 150 тисяч гривень поміняти ще частину вікон. 220 тисяч гривень затверджено бюджетною комісією на енергетичні ресурси, – ділиться пан Тарас. – Школа старенька, велика, але є можливість купити котел, який буде працювати на дровах, і ми будемо економити на енергії, адже звичайно на добу у нас іде близько 250 кубів газу. Я задоволений, ідуть поточні ремонти, нам допомагають, ми ремонтуємо приміщення, які ще 5 років тому не могли ремонтувати. А ще тогоріч ми отримали автобус для підвезення дітей. Якщо ми зробимо умови для роботи вчителя і для навчання дітей, то це буде дуже результативно.

Враженнями від діяльності ОТГ поділилася староста села Гринівка Ніна Хмелівська:

-Ми, будучи в Нивочинській сільській раді, не отримували взагалі ніяких коштів або отримували по мінімуму. Тепер, відколи утворилася ОТГ і старостинський округ, можна говорити, що багато зроблено в селі. Ми у спілкуванні, у суперечці досягали істини, мети – і роботи виконували. Коли надійшла інфраструктурна субвенція, то почався ремонт школи, заміна вікон, будівництво нової котельні. Дітям на зиму будуть теплі класи. У нас створено фонд старости, в нас поміняли минулого року вікна у сільському клубі, цього року почалося облаштування центру села Гринівка. Жителі села зрозуміли, що це добре, і ставляться з розумінням, бо доля їхнього краю лежить на їхніх плечах.

Децентралізація – що далі

– Всі ми прекрасно розуміємо, що добре, аби ОТГ якомога швидше об’єдналися, бо ми бачимо те, що робиться у громадах, – підсумовує Юрій Стефанчук. – Звісно, не все можна зробити одразу, звісно, що проблеми накопичувалися протягом двадцяти років, і ці проблеми є перехідними, з року в рік. Але в ОТГ відбувається поступовий соціально-економічний розвиток і центр грошей, центр кадрового потенціалу залишається вже в селах, що є неймовірно важливим для побудови сильної держави і сильного місцевого самоврядування. Ще один із основних моментів: децентралізація – це умовно потреба населення перебудувати ставлення до влади, бо коли утворюється ОТГ – вони обирають голову, старост, депутатів, які є їхніми сусідами, є на місцях, – наголошує пан Юрій.

Що треба сказати на завершення – під час прес-туру від Асоціації міст України ми побачили не тільки матеріально-технічні надбання громади – ремонт дороги, ФОПу, клубу чи нові вікна у школі. Це надзвичайно важливо, але дуже важливим є і те, що люди нарешті отримують владу в себе на місцях і беруть на себе відповідальність, котру так довго вибивали з нас диктаторські режими. Відповідальність за свою дорогу, яку треба берегти, бо це кошти практично із власної кишені, за роботу місцевої амбулаторії і збереження лавок у парку, меблів у школі та апаратури у клубі… Очевидно, що децентралізаційна реформа має завданням не тільки зміну адміністративно-територіального устрою держави, а й мислення самих людей.

Христина СЕМЕРИН

 Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Коментарі:
, 06 вересня 2017, 15:08
Погано живе у злиднях як і всі українці вимирають від голодомору і тарифного геноциду
Відповісти

, 06 вересня 2017, 18:00
отг ))) на сході тоже все починалося з отг ))
Відповісти

, 18 листопада 2017, 15:26
краше жителів села спитали як їм то отг
Відповісти

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Фоторепортаж: