Новий навчальний рік на Прикарпатті: проблеми та перспективи

Новий навчальний рік почався, а проблеми у навчальному процесі залишились старі. На колегії ОДА  7 вересня обговорили проблемні питання прикарпатських шкіл.

Колегія ІФ ОДА (джерело - прес-служба ОДА)

Колегія ІФ ОДА (джерело – прес-служба ОДА)

Цікаво було б обдумати питання шкільної освіти в Україні і скільки українців задоволені нею. Здавалось би, що усі мають претензії до школи: й учні, і батьки, і вчителі, а й навіть можновладці. В Івано-Франківську на шкільні проблеми звертають особливу увагу, та проблеми все одно залишаються болючими, пише WestNews.

Директор департаменту освіти і науки ОДА Віктор Кімакович розпочав свою доповідь з найболючішого та найважливішого питання – як область забезпечена підручниками.

«Питання підручників залишається проблемним для учнів 4-7 класів. Найгірша ситуація в Івано-Франківську, 60% дітей не забезпечені підручниками у цих класах», – каже Кімакович.

IMG_7465_(1)_(1)

Віктор Кімакович (джерело – прес-служба ОДА)

Проблеми із книжками ще у Верховинському, Рогатинському та Снятинському районах. Це питання викликало хвилю емоцій та суперечок серед пристуніх. Як зазначив Кімакович, 50% книжок – повинна забезпечувати держава, а інші 50% – органи місцевого самоврядування, а також додав, що в Івано-Франківську кошти на забезпечення підручниками були.

Виявилось, що на область не вистачило півтори мільйони гривень на забезпечення книжками. Це, кажуть очільники області, невелика сума і якби про проблему почали говорити хоча б на початку літа, то зараз би не переводили стрілки один на одного.

«От  у Снятині треба 200 тисяч на книжки. Якби ви звернулись до ОДА, сказали, що частину грошей знайшли у себе, частину просите у нас, то ми б щось придумали. Жирний-жирний мінус за це», – говорить голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук.

«Ви сказали про те, що місцеві бюджети можуть співфінансувати покупку підручників. Я не поділяю доцільність і доречність такої норми, яка там написана. Забезпечення підручниками – це завдання і функція держави. Ми готові оголосити тендер та працювати над вирішенням цієї проблеми. Але Міносвіти надрукувало ту кількість книжок, яких зараз вже немає і які застарілі. Тому підручники треба купляти у комерсантів», – зауважив заступник міського голови Івано-Франківська Олександр Левицький.

library-books-e1453374867504-750x301

Гончарук переконаний, що ситуацію із забезпеченням підручниками виправити можна. Треба провести роботу і розробити алгоритм як вийти із цієї ситуації.

«Хто хоче зробити – шукає шляхи, хто не хоче – шукає причини», – наголосив Гончарук.

Відтак, очільник області доручив заступникам за тиждень розробити стратегію вирішення проблеми, визначити, по яких районах є пробеми і як підручники треба.

Днями Україна стала ближчою до освітньої реформи. 5 вересня депутати Верховної ради проголосували за 12-річне навчання у школах вже з 2018 року.  Відповідно, і в прикарпатській освіти відбудуться певні зміни.

«Проголосували за реформу освіти і найперше будемо контролювати питання ліквідації черги у дошкільних закладах. Станом на 1 січня у черзі більше трьох тисяч дітей», – розповів Кімакович.

Та зараз в області проводять заходи щодо збільшення мережі дошкільних навчальних закладів. У першому півріччі 2017 року їх кількість зросла на 17 об’єктів. Розпочав роботу приватний дошкільний навчальний заклад, створено додатково дев’ять груп при діючих дошкільних закладах. Загалом створено 1241 місце для дітей дошкільного віку, щоб забезпечити їх право на здобуття дошкільної освіти.

child-1864718-960-720-185082017

«Освіта – це дуже акуратне питання. Вчителі – інтелігенція, діти – майбутнє, а ресурс – обмежений. Нам треба думати, як ефективно все робити, може комусь підказати, комусь вказати. Ми знаємо, що шкіл не вистачає, ми розуміємо, що були б ресурси, то школи будували б у першу чергу», – наголосив Гончарук.

Директор департаменту освіти та науки також розповів, що в Україні бракує фахівців математично-природничого профілю. Їх, каже, всього лиш 7% серед випускників. В області тільки 14 шкіл з цим профілем, тому тим районам, у яких немає таких шкіл, треба звернути увагу на це питання.

Реформування торкнулось й індивідуального навчання учнів.

«Індивідуальне навчання тягне додаткове навантаження на бюджет, зараз держава ще й стимулює створення інклюзії, тому варто переконувати батьків і налаштовувати на те, щоб дитина могла самостійно навчатися у загальноосвітньому закладі», – розповів Кімакович.

new-35425

Що стосується інклюзивного навчання, то зараз збільшили кількість дітей, які знаходяться на інклюзії. Це, каже Кімакович, позитивна тенденція. Держава навіть виділила окрему субвенцію для дітей з особливими освітніми потребами.

«Робота з дітьми, батьки яких – учасники АТО. У нас в області є 778 дітей дошкільного віку та більше 1000 дітей шкільного віку. Варто забезпечити питання щодо оздоровлення і харчування  цих дітей», – додав пан Віктор.

Шкільний транспорт…Це питання теж викликало певні дискусії серед присутніх у залі. Начальник департаменту освіти розповів, що у серпні у райони передали 12 нових шкільних автобусів. А загалом, по програмі з 2003 року райони отримали 215 автобусів.

«Ми маємо хорошу тенденцію. Минулого року їх було 29, цього року поки 12. Стоїть питання про те, що навчальним закладам треба ще 54 автобуси», – пояснив Кімакович.

6ace9af9cdfcf8d5b87533d02d85b2ed-2

Проте голова Івано-Франківської ОДА каже, що часто керівництво шкіл недбало ставиться до існуючого автомобільного парку. Тому керівництво області планує проводити ревізії і моніторинги шкільного автопарку. Тоді будуть детальніше говорити про те, які школи не забезпечені транспортом і в якому стані їх зберігають.

«Я на власні очі бачив, як шкільний автобус віз весілля!», – наголосив Гончарук.

Шкільний автобус і весілля. Справді трохи дивно. Так складається враження, що за шкільними автобусами дійсно ніхто не дивиться.

«У школах мають бути люди, які випускають автобус у рейс, які перевіряють, які проводять його огляд. Має бути налагоджена система, має бути алгоритм цього ресурсу. Умовою отримання автобуса буде те, що навчальний заклад повинен буде показати програму його отримання та експлуатації», – наголосив голова обласної ради Олександр Сич.

Та, загалом, новий навчальний рік почався непогано. Закривати очі на шкільні проблеми не варто, ми дійсно маємо шукати правильні шляхи для вирішення усіх проблемних питань. Громадськість разом має працювати над успіхом майбутніх поколінь.

 Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Суспільство: