Яким буде 2018 рік: хліб може подорожчати, долар злетіти, а Путіну буде не до України

Експерти "Сегодня" оцінили головні загрози наступного року.

Прийдешній 2018 рік може бути непростим для України. За словами експертів, на країну можуть очікувати новий виток підвищення цін, нестабільність гривні і проблеми з урожаєм. Які ризики можуть підстерігати Україну наступного року, дізнавалася "Сегодня".


Зовнішній борг
2018 року припаде більше сплатити за раніше взятими закордонними кредитами, перш за все – у МВФ. За інформацією Нацбанку, платежі за ними наступного року становитимуть 61,7 млрд грн (за курсом НБУ – 2,33 млрд доларів), що на 30,8 млрд грн (1,16 млрд доларів) більше, ніж 2017-го. Ще 50,86 млрд грн (1,92 млрд доларів) треба віддати кредиторам у вигляді відсотків. Ситуацію погіршує відстрочка траншу МВФ на суму 1,9 млрд доларів. Як заявив міністр фінансів Олександр Данилюк, Україна найближчими місяцями його точно не отримає. І коли транш дадуть – неясно, все залежить від проведення реформ і підвищення цін на газ для населення.


Президент Украналітцентру Олександр Охріменко впевнений, що розрахунок з кредиторами за рахунок золотовалютних резервів НБУ (ЗВР) – вихід з положення: "Нацбанк накопичив понад 18 млрд доларів – їх більш ніж достатньо". У той же час Охріменко визнає, що обсяги ЗВР є додатковою гарантією стабільності нацвалюти.


"Те що досі неясно, збільшаться чи зменшаться ЗВР наступного року, робить складно прогнозованим курс гривні, – сказав нам Охріменко. – Закладений у проекті бюджету на 2018 рік курс по 30,1 грн/долар – технічний показник, щоб звести доходи скарбниці із запланованими витратами. Насправді курс може відкотитися до 25 грн або перевищити 30 грн".
Економіст Іван Нікітченко каже, що 2018 року головний ризик - припинення співпраці з МВФ і труднощі з обслуговуванням зовнішнього держборгу і надходженням валюти до країни.
"Через це можуть бути девальвація гривні (вище 30 грн/долар), падіння ВВП або зупинка його зростання і нове прискорення інфляції, яка і так висока. Імовірність такого сценарію 25-30%", – оцінив Нікітченко.


Енергоносії
За словами екс-секретаря Кабміну Віктора Лисицького, подорожчання енергоносіїв, що триває в світі, – найбільший ризик для нашої економіки.
"Ми не можемо впливати на політику країн ОПЕК, які стали видобувати менше нафти, щоб підняти ціни на неї. Водночас ми на 90% залежимо від імпорту палива і на 70% – від імпорту газу, – роз'яснив Лисицький. – Але наш уряд навряд чи перед виборами виконає вимоги МВФ щодо підвищення тарифів на газ для населення до ринкових, а це – одна з умов отримання траншу".


Політолог Володимир Фесенко сподівається на взаємні поступки: ми поквартально підвищуємо ціну газу в обмін на новий транш, який допоможе погасити старі борги перед МВФ. За його оцінкою, для МВФ така ситуація вигідніша, ніж припинення співпраці.


Урожай і ціни
Оскільки курс гривні впливає на вартість імпортних товарів (чим гривня дешевше, тим вони дорожче), а ціна енергоносіїв закладена до вартості всіх товарів і послуг, то Нікітченко побоюється 2018 року двозначної інфляції, хоча уряд планує її не вище 7% (2017-го планували 8%, але буде, за оцінками аналітиків, не менше 12%).
Лисицький згадав також про ризик неврожаю: "Не виключаю, що зберемо мало зерна. Це цілком ймовірно, оскільки через подорожчання добрив, солярки і насіння аграрії не зможуть нормально відсіятися яровими культурами. Низький урожай не тільки знизить надходження податків до бюджету від експорту зерна, але і підніме ціни на хлібопродукти".
Через футбол буде спокійно


Ризик загострення конфлікту на Донбасі 2018-го експерти називають малоймовірним.


"Україна на ескалацію військових дій не піде. А у Росії зараз інші проблеми - підготовка до виборів президента і проведення чемпіонату світу з футболу. Тому в першій половині року все збережеться на нинішньому рівні – незначні перестрілки та інші порушення з боку бойовиків. Далі прогнозувати складно , але, швидше за все, така ситуація очікується і в другому півріччі", – сказав нам Фесенко.


З ним згоден Лисицький, який сподівається, що після виборів президента в РФ вдасться перезапустити Мінські угоди і поступово почнеться реінтеграція Донбасу.Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Коментарі:
, 24 листопада 2017, 18:23
Украина проиграла в футбол.
Відповісти

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Економіка: