З чого починалося місто. Літопис Станиславова кінця 1912 року

Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1912 році, пише Репортер.

1912 Інженер Леон Вайнгартен започаткував у місті будівельну компанію з офісом на теперішній вулиці Грушевського, 35.

1912 На замовлення видавця Станіслава Хованця архітектор Фредерик Януш розробив проект, а фірма «Йорк» збудувала на вулиці Сапіжинській (Незалежності, 4) першу в місті п’ятиповерхівку. При будові — також уперше у Станиславові — використали залізобетон. Скульптор Антоняк встановив на фасаді вісім скульптур пасторальних сюжетів під загальною назвою «Пастушок». Кам’яниця мала ще одну новинку — електричний ліфт.

2 жовтня провели випробування ліфта й першої у місті будинкової приватної електростанції. У будинку розмістилися кондитерська Владислава Кровицького, редакція газети «Кур’єр Станіславовський» і великий магазин Лєвака, у підвалі — друкарня Хованця. Чотири верхні поверхи орендував львівський підприємець Ян Грайнер, який відкрив там готель і ресторан «Уніон».

1912 За проектом архітектора Поллака, на теперішній вулиці Залізничній, 47 збудували перший у місті житловий будинок з кількома під’їздами.

1912 У будинку Іпотечного банку на Сапіжинській, 19 (Незалежності) Маріан Гасклер відкрив книгарню.

1912 Касир горілчаного заводу Ісаак Заславський збудував кам’яницю на вулиці Баторія (Короля Данила, 10). Згодом з’ясувалося, що він розбагатів у результаті фінансових махінацій.

1912 Провели реконструкцію будинку школи деревного промислу на теперішній вулиці Лепкого, 28. Бічний фасад, що мав 31 м, продовжили до 42 м, надбудували третій поверх.

1912 За сприяння війта Княгинина-Села Олекси Когутяка спорудили електровню, що надавала струм до будинків мешканців, а також освітлювала деякі вулиці.

1912 За ініціативою священика Францішка Фроня створили приватну семінарію для дівчат, де вони здобували фах вчительки початкової школи. Семінарія не мала власного приміщення, дівчата займалися в інших школах у післяобідній час.

1912 У Станиславові спорудили будинки, що гідно репрезентували архітектуру міста: Вайнгартена (Чорновола, 26), Молдауера (Шевченка, 15), Бурди (Коновальця, 16).

1912 Різьбяр Горохівський завершив оригінальний іконостас і два бокові вівтарі у церкві Покрови Божої Матері у Княгинині-Селі.

1912 16 жовтня відкрили відреставроване приміщення Українського «Сокола» (Грушевського, 18). Це був перший у Галичині власний будинок товариства. Головою «Сокола» на той час був залізничний інженер Іван Мирон.

1912 1 листопада у новозбудований за проектом львівського архітектора Францішка Сковрона будинок на вулиці 3 Мая (Грушевського, 31) перейшла фінансова дирекція.

AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookShare to TwitterShare to Надрукувати


Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Фоторепортаж: