Скільки насправді українських вояків загинуло на Донбасі

Справжні масштаби втрат України у війні на Донбасі, як і нашого ворога, з'ясувати дуже і дуже непросто
Скільки насправді українських вояків загинуло на Донбасі

фото: УНІАН

Тема втрат українських силових структур у ході війни на Донбасі є однією з найбільш обговорюваних українським громадянським суспільством. При тому, що офіційні цифри, які регулярно озвучуються тими чи іншими чиновниками високого рангу, дуже серйозно різняться. Ось і буквально днями з'явилася інформація від Генеральної прокуратури України, згідно з якою з 2014 року загинули 2818 українських військових і 120 правоохоронців.

Причому цифри ГПУ надала з вельми промовистою ремаркою, згідно з якою у звітності органів прокуратури не передбачено поділ даних про причини їх смерті (бойова, небойова, самогубство, нещасний випадок, нестатутні стосунки). Це доповнення вкрай важливе для розуміння структури самих втрат.

Адже ще 29 січня 2016 року президент України Петро Порошенко під час відвідування ліцею імені Івана Богуна говорив про 2269 українських воїнів, які загинули, захищаючи Україну від російської агресії. Погодьтеся, різниця досить суттєва – 549 осіб, які ну ніяк не могли загинути за три місяці бойових дій.

Що ж до правоохоронців, то сама цифра в 120 осіб викликає великі сумніви на тлі заяви міністра внутрішніх справ Арсена Авакова від 18 квітня 2016 року, який нарахував 308 загиблих співробітників МВС та Національної Гвардії України, при цьому втрати добровольчих батальйонів він оцінює в 205 осіб. Він же стверджував, що в числі зниклих безвісти 41 боєць, а 10 співробітників МВС перебувають у полоні.

Є ще й неофіційні цифри втрат, які збирають ентузіасти з різним ступенем доступу до офіційної інформації. Це насамперед український сегмент Вікіпедії на сторінках «Втрати силових структур внаслідок російського вторгнення в Україну» та «Книга пам'яті полеглих за Україну». Укладачі останньої активно співпрацюють з Національним військово-історичним музеєм України.

Незважаючи на недосконалість методики підрахунків (так, активісти Вікіпедії враховують і учасників бойових дій, померлих після демобілізації), ці цифри теж повинні бути враховані при аналізі цього питання. Отже, станом на 25 квітня 2016 року у Вікіпедії враховано 3191 загиблих і померлих українських бійців всіх силових структур, що дуже близько до даних ГПУ – 2938. А ось у Книзі пам'яті станом на 1 березня 2016 року враховано 2870 осіб (якщо додати загиблих за квітень, то і тут цифри цілком корелюються з офіційними, хоча варто врахувати, що укладачі включали і відомі їм втрати «Правого Сектора», СБУ тощо).

Скільки насправді українських вояків загинуло на Донбасі - фото 1

Таким чином, на сьогодні втрати силових структур (як із бойових, так і з небойових причин), визнані офіційно, за час війни на Донбасі становлять близько 3 тисяч осіб убитими і померлими від ран.

Однак ця цифра не включає в себе зниклих без вісті і полонених, щодо яких актуальної офіційної цифри просто немає. Крайні доступні цифри з вуст спікера Генштабу Владислава Селезньова датуються початком червня 2015 року та складають 289 зниклих без вісті і 127 полонених. Але за минулий рік було кілька серйозних обмінів полоненими, постійно відбувається процес ідентифікації загиблих та їх перепоховання.

І ще один момент, який з незрозумілої причини не часто потрапляє на сторінки ЗМІ – це втрати добровольців початкового періоду війни і бійців «Правого Сектора». І якщо перше порахувати практично нереально, то щодо«Правого Сектора» є деяка інформація від Дмитра Яроша, який у лютому 2016 року в інтерв'ю інформагентству «ЛІГА БізнесІнформ» заявив, що з початку АТО на Донбасі загинули 64 бійці «Правого Сектора» і ще близько 500 були поранені.

Дуже багато неясностей із втратами інших структур, наприклад, Прикордонної служби, СБУ, Міністерства з надзвичайних ситуацій, адже вони теж зазнали втрат. Їх втрати озвучувалися теж рік тому – у березні 2015 року і становили на той момент 86 осіб: 63 –ДПСУ, 7 – СБУ, 16 – ДСНСУ.

Загалом підбиваючи підсумок, можна говорити про те, що реальні втрати українських силових структур (незалежно від приналежності) до весни 2016 року досягають 3600 – 3700 осіб.

Що стосується втрат з іншого боку, той тут питання взагалі мало піддається аналізу та обліку. Незважаючи на регулярні інтерв'ю представників "міністерства оборони ДНР» - наприклад того ж Едуарда Басуріна, тему втрат свідомо оминають. З боку «ЛНР» інформація про конкретні втрати (як було, наприклад, з ураженими «Фаготами» вантажівками не так давно) спливає тільки коли приховати це неможливо. Тому вся інформація акумулюється ентузіастами (з обох сторін) за непрямими даними - у тому числі таким ненадійним, як пости в соціальних мережах. Згідно із зібраною інформацією загальні втрати незаконних збройних формувань (як загиблі, так і померлі від ран) на сьогодні складають 3800 – 3900 осіб. Тут варто врахувати, що в цю цифру входять як місцеві уродженці, так і добровольці з різних країн (більшість, звичайно, з Росії, але багато білорусів, є навіть два загиблих чеха), але не входять кадрові військовослужбовці російської армії (їх підрахунок тільки за уривчастими даними неможливий).

Михайло Жирохов Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Коментарі:
, 27 квітня 2016, 12:07
На украине порядка тридцати тысяч населенных пунктов , в каждом завалили минимум одного бандерлога . Итого получается много .
Відповісти

, 27 квітня 2016, 14:32
60000
Відповісти

, 27 квітня 2016, 16:33
Вічна слава Героям,які загинули за Украіну!
Відповісти

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Суспільство: