http://pravda.if.ua

Уроки... Уроки... Позакласні заходи.10 грудня 2007, 11:17

     Доля школи чимось нагадує долю людини. Був час, коли в її стінах гомоніло багато дитячих голосів, сміху. Та нині чомусь з кожним вереснем все менше першокласників переступає поріг школи, а іноді й зовсім немає. Все тихіше стає на зеленому ошатному подвір'ї. Чи то дітей в родинах поменшало, чи переселяються сім'ї ближче до міста? Знову хочеться сказати про вину держави, що забула на якомусь відрізку часу про дітей, родину, постановивши вище інші пріоритети. І ось сьогодні маємо результат. Зараз держава повернулась обличчям до багатодітних родин, та ще років зо два ми пожинатимем урожай минулої байдужості.
      Малих шкіл у районі нараховується 10, в яких працюють 39 педагогів. Половина шкіл знаходиться в основному на віддалених дільницях сіл Пасічної, решта - у Любіжній, Зелені, Мирному, Биткові та Лісній Велесниці. І тут найдоречніше підходять слова І. Я. Франка «Учителем школа стоїть...». Скільки проблем сьогодні виникає перед початковою школою, такою непримітною знадвору, але настільки вагомою в долях дітей, у справах, що творяться тут з любов'ю та наполегливістю,  Багато негараздів лягає на тендітні плечі учителів (у колективі в основному жінки), адже матеріально-технічні проблеми та забезпечення обслуговуючим персоналом стоїть тут дуже гостро. У жодній початковій школі немає завгоспа, електрика, столяра, сторожа. Враховуючи, що «вік» більшості шкіл перейшов за 50-річний рубіж, виникає маса проблем, пов'язаних із внутрішнім і зовнішнім станом будівель. Нерідко учительські колективи за свій кошт усувають прикрі «неприємності». У малих школах немає їдалень, тому виникають проблеми, пов'язані із девізним харчуванням (виконання вимог санепідемстанції, облаштування спеціальних приміщень для харчування).
      Сім шкіл обігріваються твердим паливом, із них у чотирьох - опалення пічне (Пасічнянські ЗОШ І ст. № З, № 4, № 5, Зеленська ЗОШ І ст). Посада дроворуба у школах відсутня, тому порізка і порубка дров лягає на плечі батьків та учителів. Виникають непорозуміння і нервова напруга, яка не сприяє творчій атмосфері в колективах.
      Та не дивлячись на всі ці проблеми, за рахунок ентузіазму педагогічного та технічного персоналу початкові школи відповідають вимогам часу. Відділ освіти розпочав забезпечувати їх сучасними меблями, технічними засобами. Адже життя цих шкіл повинно тривати, вони потрібні малим школярам. У школі з невеликою кількістю дітей і приблизно однаковою віковою категорією шестирічній дитині легше влитися у колектив і проявити себе як особистість. До того ж, при малій наповнюваності класів учитель більше часу може приділити кожній дитині на уроці, попрацювати з нею індивідуально. Початкові школи знаходяться в районі проживання учнів, що зручно для найменших школяриків, оскільки і поспати зранку можна довше, а не мерзнути в очікуванні транспорту холодними ранками; після занять швидше відпочити - і все це позитивно впливає на здоров'я наших дітей. Учні 4-го класу в початковій школі є найстаршими, вони - випускники, тому відчувають свою відповідальність, є прикладом для менших шкільних друзів, помічниками вчителів, а першокласники мають надійний захист та підтримку.
      Минулого року на базі Зеленської ЗОШ Н і! ст. пройшов семінар директорів навчальних закладів району, де розглядалося питання адаптації учнів початкової ланки при переході в середню школу. Як сказала заступник із виховної роботи Корчук Г. В., вихованці Зеленської початкової школи, прийшовши у велику школу, не тільки не губляться в новому колективі, а й займають належне їм місце і можуть проявити себе з найкращого боку. На прикладі цих двох шкіл ми переконуємося, що при правильній організації навчально-виховного процесу та добросовісній і творчій праці вчителів, початкові школи можуть дати міцну базу для подальшого розвитку дитини. А для цього в початкових школах є всі можливості: вчителі періодично проходять курсову перепідготовку, працює творча група вчителів початкових класів (кер. Кучірка В. Ф.), районне методичне об'єднання вчителів початкових шкіл (кер. Пінах Л. М.). У початкових школах проводять семінари, де безпосередньо демонструють нові методи і прийоми навчання, виховання учнів, обговорюють проблемні питання, шляхи їх вирішення, обмінюються творчими напрацюваннями.
      Нещодавно у Мирненській ЗОШ І ст. відбувся семінар учителів початкових класів на тему «розвиток здібностей учнів на сучасному уроці». Учитель вищої категорії Фіщук Оксана «повела» своїх вихованців дорогами села та міста на уроці охорони і безпеки життєдіяльності. Діти вивчали правила дорожнього руху, «потрапляючи» у різні ситуації при переході доріг, закріпили знання про знаки, що господарюють на дорогах. А скільки емоцій отримали, коли закріплювали знання про правипа дорожнього руху не у звичній, урочній, формі, а ставши «звірятами казкового лісу»; вчили зарозумілого кота Мусія, який вчинив дорожньо-транспортну пригоду на дорозі.
      Цікаво та емоційно пройшов «Веселий ярмарок», учасниками якого стали учні, вчителі і навіть гості. Підготували його досвідчений педагог Свідрук Михайлина Дмитрівна та молодий спеціаліст Костарко Наталія Василівна. Оскільки учнів у школі всього 7, то педагоги залучили до участі в ярмарку колишніх вихованців, нині учнів НадвірнянськоїЗОШ № 2. Активними учасниками дійства стали Стелник Тетяна, Пилюгіна Юлія, Левицький Андрій, Баб'юк Марія та Гаврилюк Тетяна. Була тут присутня реклама, довідка про овочі, фрукти та лікарські рослини. Активно торгували, от тільки не за гривні, а за цікаву інформацію про потрібний овоч: вірш, пісню, загадку чи довідку. Усі залишилися задоволені. Через декілька днів малі артисти показували дійство своїм батькам та односельчанам. Завідувач школи Стримбецька Ганна доклала чимало зусиль, щоб у школі панували домашнє тепло і затишок. У коридорі погляд відвідувача зупиняється на світлинах, де зафіксовано цікаві миті з життя школи, випускників, якими нині  гордиться колектив. Ось тільки учнів приходить кожного року все менше. Побутує думка, що у місті вчать краще. Та чи так? Може матеріально-технічна база і більша, але материнської любові, тепла, вчительської уваги у малих школах не менше, а, навіть, більше.
      Уроки... Уроки... Позакласні заходи. І знову уроки. Здавалося б, що особливого тут можна вигадати? Проте, всі вони не схожі, ніби зігріті теплом сердець учителів.

 


Світлана Ягнич

 методист районного методкабінету

Лілія Пінах

керівник районного методоб'єднання початкових шкіл